MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme Ameliyatı, Meme bölgesine yerleştirilen implant yani silikon sayesinde meme bölgesinin hacim ve boyut olarak büyütülmesi operasyonudur. Bu operasyonda cerrah hastanın meme boyutunu büyütme amacını taşıdığı gibi hastanın eski meme boyutuna ulaşması da amaçlanıyor olmaktadır. Meme büyütme operasyonları önemli bir cerrahi ve estetik operasyon olup, çok sayıda hasta tarafından yaptırılmak istenmektedir. Bu nedenle meme büyütme operasyonları iki ana amaç üzerinde şekillenmektedir. Meme büyütme ameliyatı operasyonunun hastalar açısından en çok kabul gören sebepleri arasında; Memelerde görülen simetri bozulmasının önlenmesi ve simetrik hale getirilmesinin sağlanması, Hastaların küçük gördükleri meme boyutlarının istenen boyuta ulaştırılmasının sağlanması, Hamilelik, kilo alıp verme ve yaşa bağlı fizyolojik değişimlerin bir sonucu olarak meme boyut ve şeklinin önemli oranda değişmesi, Güzel bir vücut dengesi ve görünümüne kavuşmak amacıyla hastalar tarafından sıklıkla talep edilmektedir.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Silikon Seçim Aşaması Nasıldır?

Meme büyütme operasyonunda karar kılan hastalar için ilk aşama doktoru ile konu hakkında bir planlama ve inceleme yapmak olacaktır. Hasta ve doktorun talep ile durum değerlendirmesi ile hastanın taleplerinin belirlenmesi aşaması ilk kritik süreçleri meydana getirmektedir. Bunun ardından hastanın klinik durumunun belirlenmesi maksadıyla hastanın ultrasyonu alınmaktadır. Film sonuçları ile göğüse ait olan çap boyut ve şekil gibi özellikler incelenerek hasta açısından en doğru yöntem belirlenmektedir. Hastaya ameliyatın genel gidişatı ve özellikleri hakkında detaylı bilgi verilir. Ayrıca yapılan incelemeler ile ortaya çıkarılmış olan hastaya meme sarkıklığı, göğüs simetri bozukluğu ve diğer hususlar hakkında detaylı bilgilendirme sağlanmaktadır. Sonuç olarak cerrahi müdahale kararı hasta ile beraber uzman ekip tarafından verilir. Buna göre hastanın memesine yerleşecek implant boyutu ve yeri belirlenerek operasyon sürecine başlanır.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Öncesinde Alınacak Önlemler Nelerdir?

Meme büyütme operasyonu öncesinde ve doktor ile görüşme yapmazdan evvel, hastanın klinik müdahale hakkında genel bilgiye haiz olması önerilmektedir. Bu nedenle ilk olarak sutyen ölçüleri kavramına aşina olunmalıdır. Buna göre rakam ve harften oluşan ölçülerde rakam meme altı çevre genişliğini anlatmaktadır. Harf sembolü ise hastanın meme büyüklüğünü temsil etmektedir. Boy ve göğüs kafesi genişliği gibi ölçütler ameliyat öncesinde uzman ekiplerin başvurduğu önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Ameliyat sonrasında ve ameliyat sırasında başarı oranını yükseltmek için göğüs kafesi ile en uyumlu olan protezin seçilmesi gereklidir. Sonuç olarak her büyük olan protez ile istenen başarı bazen yakalanamaz. Bu nedenle büyük ve güzel protez seçiminin yapılması konusunda hekimlerin tecrübesi unsuru ön plana çıkmaktadır. Cerrahın zevki de ameliyat başarısına etki eden önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Nitekim başarılı ve tecrübeli bir cerrahın operasyona girmesi ile istenilen sonuca ulaşılması oldukça muhtemel gözükmektedir.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Protez Olduğu Anlaşılır Mı?

Detaylı ve gerekli ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın meme büyütme talebine uygun protez seçilir. Protez seçimleri tamamen doktorun bilgi ve tecrübesine bağlı olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilecek süreci beraberinde getirmektedir. Doktorun zevkli seçimi ve doğru kararı sizin için oldukça önemli olmaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın analog simülasyonla silikonun hastaya uygunluğu ve görünümü hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Ayna karşısında ameliyat sonrası görüntü sanal gerçeklik sayesinde sağlanmış olmaktadır. Vectra 3D isimli cihaz sayesinde üç boyutlu tarama yapılarak ameliyat sonrasında silikonlu meme oluşumu hakkında hasta bilgi sahibi olacaktır. Görünümün elde edilmesi sonrasında hasta istediği ölçüde değişiklik yapıp yapmamaya doktoru eşliğinde karar verebilecektir. Dijital simülasyon bir şekilde hastanın üzerinde silikon denenme fırsatı bulunmaktadır. Bu nedenle de hastanın ameliyat sonrası bir sürprizle karşılaşma riski ortadan kalkacak ve ameliyata devam ya da değişiklik yapma fırsatı da olacaktır.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Protez Türleri Nelerdir?

Damla veya yuvarlak şekillerde üretilen meme implantları iki farklı türe sahiptir. İmplant malzemelerinin dış kısmı silikon iken iç kısmı ise silikon jel şeklindedir. Son dönemlerde geliştirilmiş olan implant ürünleri darbe ve diğer risklere karşı oldukça dayanıklıdır. Son dönemlerde gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarında sıklıkla damla protez tercihi yapılmaktadır. Damla protezlerin kullanımı doğal bir görünüm ve başarılı sonuç elde etmeye daha yakın olarak teyit edilmiştir. Teknolojik olarak daha ileride olan damla protezlerin kullanılmasının ardından uzun kullanım sonrasında meydana gelen komplikasyonların önemli bir kısmı ortadan kaldırılmaktadır. Yuvarlak protez de meme dikleştirme ve genişletme operasyonlarında kimi hekimlerce tercih edilebilmektedir.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Öncesi Dönemde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

Meme büyütme ve dikleştirme operasyonu kararı verdikten sonra ameliyat hakkında nitelikli bir araştırma yapılmalıdır, Devam eden hastalıklar hakkında uzman hekime bilgi verilmeli, sürekli veya uzun süreli kullanılan ilaçlar hakkında hekim haberdar edilmelidir, Ameliyat öncesi form doldurularak alerjen bilgisi ve diğer sorulara net bir şekilde bilgi verilmelidir, Genel anestezi uygulanmak üzere gerekli tahlil ve araştırmalar operasyondan bir gün önce yapılır, Fiziksel ve ruhsal açıdan ameliyata hazır olunmalı, devam eden hastalıklardan doktor ve ekibi haberdar edilmelidir, Devam eden tedavi ve iyileşme süreçleri hakkında doktora net bilgiler verilmelidir, Ameliyat öncesinde 1 hafta ve sonrasında da 2 hafta devam eden süreçte aspirin ağrı kesici gibi ilaçlardan uzak durulması önerilir, Ameliyat öncesi ve sonrasında bir ay boyunca doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır, Kan sulanmasına neden olabileceği öngörülen yeşil çay, kiraz ve vişne ile sarımsak, keten tohumu ve kırmızı şarap özü gibi ürünlerin tüketimine en az 1 hafta süre ile ara verilmelidir, Sigara tüketen hastalar için genel anestezi öncesinde yaklaşık 1 aylık sürede sigaraya ara vermek önemli bir artı olacaktır, Makas gibi aletler yardımıyla meme çevresinde bulunan kıllar temizlenebilir ancak cımbız gibi kılı yolan cisimler tercih edilmemelidir, Genel anesteziye girmezden evvel hastanın 8 saat öncesinden aç kalmış olması gerekir ve ayrıca en az 4 saat su tüketilmemelidir.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Meme altında yer alan katlantısı adı verilen bölgeden açılan yaklaşık 4,5 cm büyüklüğünde delik ile operasyon başlamaktadır. Meme altı katlantısına denk gelen kesik sayesinde ameliyat sonrasında da çıplak olunduğunda dahi ameliyat izi görülemez. Açılan kesi içerisine uygun bölgeye iletilmek üzere seçilen implant yerleştirilmektedir. İmplantın yerleştirilmesi için kas altı ve üstü yöntemleri ile beraber dual plane ve kas zarı altı yöntemleri sırasıyla uygulanabilmektedir. Dual Plane yöntemi silikon yerleştirilmesi için en güncel ve teknik yöntem olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca asta durumu, meme büyüklüğünün boyutu ve anatomik nedenlere bağlı olarak yerleştirme tekniklerinde değişiklik gözlenebilmektedir. Ayrıca düzenli spor yapan ve aynı zamanda yeterli deri kalınlığına sahip olan bireylerde meme dokusu altı yöntemi tercih edilebilmektedir. Başlangıç aşamasında çok küçük bir ameliyat izi olsa da düzenli bakım sayesinde bu iz zamanla kendiliğinden kaybolmaktadır.

MEME BÜYÜTME

Meme Büyütme Fiyatları

Meme büyütme ameliyat fiyatı seçilecek protezin çeşidi ve yapılacak anestezi şekline göre farklılık taşır. Meme büyütme ameliyatı hakkında aklınıza takılanları benimle paylaşmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.

MEME BÜYÜTME

İstanbul Meme Büyütme Ameliyatı

İstanbul Meme Büyütme Ameliyatı yaptırmak isteyenler kliniğimizi ziyaret edebilir ya da aşağıdaki iletişim bilgilerinden bize ulaşabilirler. İstanbul Meme Büyütme operasyonları ile ilgili detaylı bilgi için bizi arayabilirsiniz.

MEME BÜYÜTME

Ameliyat Sonrasında Durum Nasıldır?

48 saat ile 72 saatlik dinlenme, ameliyattan çıkan hastalarda rutin bir şekilde uygulanmaktadır. Ameliyatın ardından hastanın konforu ve ağrı kontrolü açısından bir gecelik hastane konaklaması tercih edilmektedir. Ancak tıbbi bir zorunluluk olmayan bu tercihler sonrasında kimi zaman hastalar ameliyat sonrası gün içinde taburcu edilebilmektedir. İyileşme durumu ve ameliyat başarısına göre belirli bir süre zarfından hastanın faaliyetlerini sınırlaması talep edilebilmektedir. İyileşme ve doktor takdirine göre rutinlerinize yavaş yavaş dönebilmektesiniz.

MEME BÜYÜTME

MEME BÜYÜTME MEME BÜYÜTME | Op.Dr.Cahit Vural

Sıkça Sorulan Sorular

 • Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?
 • Meme Büyütme Silikon Seçim Aşaması Nasıldır?
 • Meme Büyütme Öncesinde Alınacak Önlemler Nelerdir?
 • Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Protez Olduğu Anlaşılır Mı?
 • Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Protez Türleri Nelerdir?
 • Meme Büyütme Öncesi Dönemde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?
 • Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?
 • Ameliyat Sonrasında Durum Nasıldır?
 • Meme Büyütme Fiyatları Ne Kadar ?

Meme Büyütme Ameliyatı Nedir?

Meme Büyütme Ameliyatı, Meme bölgesine yerleştirilen implant yani silikon sayesinde meme bölgesinin hacim ve boyut olarak büyütülmesi operasyonudur. Bu operasyonda cerrah hastanın meme boyutunu büyütme amacını taşıdığı gibi hastanın eski meme boyutuna ulaşması da amaçlanıyor olmaktadır. Meme büyütme operasyonları önemli bir cerrahi ve estetik operasyon olup, çok sayıda hasta tarafından yaptırılmak istenmektedir. Bu nedenle meme büyütme operasyonları iki ana amaç üzerinde şekillenmektedir. Meme büyütme ameliyatı operasyonunun hastalar açısından en çok kabul gören sebepleri arasında;

 • Memelerde görülen simetri bozulmasının önlenmesi ve simetrik hale getirilmesinin sağlanması,
 • Hastaların küçük gördükleri meme boyutlarının istenen boyuta ulaştırılmasının sağlanması,
 • Hamilelik, kilo alıp verme ve yaşa bağlı fizyolojik değişimlerin bir sonucu olarak meme boyut ve şeklinin önemli oranda değişmesi,
 • Güzel bir vücut dengesi ve görünümüne kavuşmak amacıyla hastalar tarafından sıklıkla talep edilmektedir.

Meme Büyütme Silikon Seçim Aşaması Nasıldır?

Meme büyütme operasyonunda karar kılan hastalar için ilk aşama doktoru ile konu hakkında bir planlama ve inceleme yapmak olacaktır. Hasta ve doktorun talep ile durum değerlendirmesi ile hastanın taleplerinin belirlenmesi aşaması ilk kritik süreçleri meydana getirmektedir. Bunun ardından hastanın klinik durumunun belirlenmesi maksadıyla hastanın ultrasyonu alınmaktadır. Film sonuçları ile göğüse ait olan çap boyut ve şekil gibi özellikler incelenerek hasta açısından en doğru yöntem belirlenmektedir. Hastaya ameliyatın genel gidişatı ve özellikleri hakkında detaylı bilgi verilir. Ayrıca yapılan incelemeler ile ortaya çıkarılmış olan hastaya meme sarkıklığı, göğüs simetri bozukluğu ve diğer hususlar hakkında detaylı bilgilendirme sağlanmaktadır. Sonuç olarak cerrahi müdahale kararı hasta ile beraber uzman ekip tarafından verilir. Buna göre hastanın memesine yerleşecek implant boyutu ve yeri belirlenerek operasyon sürecine başlanır.

Meme Büyütme Öncesinde Alınacak Önlemler Nelerdir?

Meme büyütme operasyonu öncesinde ve doktor ile görüşme yapmazdan evvel, hastanın klinik müdahale hakkında genel bilgiye haiz olması önerilmektedir. Bu nedenle ilk olarak sutyen ölçüleri kavramına aşina olunmalıdır. Buna göre rakam ve harften oluşan ölçülerde rakam meme altı çevre genişliğini anlatmaktadır. Harf sembolü ise hastanın meme büyüklüğünü temsil etmektedir. Boy ve göğüs kafesi genişliği gibi ölçütler ameliyat öncesinde uzman ekiplerin başvurduğu önemli konu başlıkları arasında yer almaktadır. Ameliyat sonrasında ve ameliyat sırasında başarı oranını yükseltmek için göğüs kafesi ile en uyumlu olan protezin seçilmesi gereklidir. Sonuç olarak her büyük olan protez ile istenen başarı bazen yakalanamaz. Bu nedenle büyük ve güzel protez seçiminin yapılması konusunda hekimlerin tecrübesi unsuru ön plana çıkmaktadır. Cerrahın zevki de ameliyat başarısına etki eden önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Nitekim başarılı ve tecrübeli bir cerrahın operasyona girmesi ile istenilen sonuca ulaşılması oldukça muhtemel gözükmektedir.

Meme Büyütme Ameliyatı Sonrası Protez Olduğu Anlaşılır Mı?

Detaylı ve gerekli ölçümlerin yapılmasının ardından hastanın meme büyütme talebine uygun protez seçilir. Protez seçimleri tamamen doktorun bilgi ve tecrübesine bağlı olumlu ya da olumsuz sonuçlanabilecek süreci beraberinde getirmektedir. Doktorun zevkli seçimi ve doğru kararı sizin için oldukça önemli olmaktadır. Ameliyat öncesinde hastanın analog simülasyonla silikonun hastaya uygunluğu ve görünümü hakkında bilgi sahibi olunabilmektedir. Ayna karşısında ameliyat sonrası görüntü sanal gerçeklik sayesinde sağlanmış olmaktadır. Vectra 3D isimli cihaz sayesinde üç boyutlu tarama yapılarak ameliyat sonrasında silikonlu meme oluşumu hakkında hasta bilgi sahibi olacaktır. Görünümün elde edilmesi sonrasında hasta istediği ölçüde değişiklik yapıp yapmamaya doktoru eşliğinde karar verebilecektir. Dijital simülasyon bir şekilde hastanın üzerinde silikon denenme fırsatı bulunmaktadır. Bu nedenle de hastanın ameliyat sonrası bir sürprizle karşılaşma riski ortadan kalkacak ve ameliyata devam ya da değişiklik yapma fırsatı da olacaktır.

Meme Büyütme Operasyonunda Kullanılan Protez Türleri Nelerdir?

Damla veya yuvarlak şekillerde üretilen meme implantları iki farklı türe sahiptir. İmplant malzemelerinin dış kısmı silikon iken iç kısmı ise silikon jel şeklindedir. Son dönemlerde geliştirilmiş olan implant ürünleri darbe ve diğer risklere karşı oldukça dayanıklıdır. Son dönemlerde gerçekleştirilen meme büyütme ameliyatlarında sıklıkla damla protez tercihi yapılmaktadır. Damla protezlerin kullanımı doğal bir görünüm ve başarılı sonuç elde etmeye daha yakın olarak teyit edilmiştir. Teknolojik olarak daha ileride olan damla protezlerin kullanılmasının ardından uzun kullanım sonrasında meydana gelen komplikasyonların önemli bir kısmı ortadan kaldırılmaktadır. Yuvarlak protez de meme dikleştirme ve genişletme operasyonlarında kimi hekimlerce tercih edilebilmektedir.

Meme Büyütme Öncesi Dönemde Alınması Gereken Önlemler Nelerdir?

 • Meme büyütme ve dikleştirme operasyonu kararı verdikten sonra ameliyat hakkında nitelikli bir araştırma yapılmalıdır,
 • Devam eden hastalıklar hakkında uzman hekime bilgi verilmeli, sürekli veya uzun süreli kullanılan ilaçlar hakkında hekim haberdar edilmelidir,
 • Ameliyat öncesi form doldurularak alerjen bilgisi ve diğer sorulara net bir şekilde bilgi verilmelidir,
 • Genel anestezi uygulanmak üzere gerekli tahlil ve araştırmalar operasyondan bir gün önce yapılır,
 • Fiziksel ve ruhsal açıdan ameliyata hazır olunmalı, devam eden hastalıklardan doktor ve ekibi haberdar edilmelidir,
 • Devam eden tedavi ve iyileşme süreçleri hakkında doktora net bilgiler verilmelidir,
 • Ameliyat öncesinde 1 hafta ve sonrasında da 2 hafta devam eden süreçte aspirin ağrı kesici gibi ilaçlardan uzak durulması önerilir,
 • Ameliyat öncesi ve sonrasında bir ay boyunca doğum kontrol hapı kullanılmamalıdır,
 • Kan sulanmasına neden olabileceği öngörülen yeşil çay, kiraz ve vişne ile sarımsak, keten tohumu ve kırmızı şarap özü gibi ürünlerin tüketimine en az 1 hafta süre ile ara verilmelidir,
 • Sigara tüketen hastalar için genel anestezi öncesinde yaklaşık 1 aylık sürede sigaraya ara vermek önemli bir artı olacaktır,
 • Makas gibi aletler yardımıyla meme çevresinde bulunan kıllar temizlenebilir ancak cımbız gibi kılı yolan cisimler tercih edilmemelidir,
 • Genel anesteziye girmezden evvel hastanın 8 saat öncesinden aç kalmış olması gerekir ve ayrıca en az 4 saat su tüketilmemelidir.

Meme Büyütme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Meme altında yer alan katlantısı adı verilen bölgeden açılan yaklaşık 4,5 cm büyüklüğünde delik ile operasyon başlamaktadır. Meme altı katlantısına denk gelen kesik sayesinde ameliyat sonrasında da çıplak olunduğunda dahi ameliyat izi görülemez. Açılan kesi içerisine uygun bölgeye iletilmek üzere seçilen implant yerleştirilmektedir. İmplantın yerleştirilmesi için kas altı ve üstü yöntemleri ile beraber dual plane ve kas zarı altı yöntemleri sırasıyla uygulanabilmektedir. Dual Plane yöntemi silikon yerleştirilmesi için en güncel ve teknik yöntem olduğundan daha çok tercih edilmektedir. Ayrıca asta durumu, meme büyüklüğünün boyutu ve anatomik nedenlere bağlı olarak yerleştirme tekniklerinde değişiklik gözlenebilmektedir. Ayrıca düzenli spor yapan ve aynı zamanda yeterli deri kalınlığına sahip olan bireylerde meme dokusu altı yöntemi tercih edilebilmektedir. Başlangıç aşamasında çok küçük bir ameliyat izi olsa da düzenli bakım sayesinde bu iz zamanla kendiliğinden kaybolmaktadır.

Ameliyat Sonrasında Durum Nasıldır?

48 saat ile 72 saatlik dinlenme, ameliyattan çıkan hastalarda rutin bir şekilde uygulanmaktadır. Ameliyatın ardından hastanın konforu ve ağrı kontrolü açısından bir gecelik hastane konaklaması tercih edilmektedir. Ancak tıbbi bir zorunluluk olmayan bu tercihler sonrasında kimi zaman hastalar ameliyat sonrası gün içinde taburcu edilebilmektedir. İyileşme durumu ve ameliyat başarısına göre belirli bir süre zarfından hastanın faaliyetlerini sınırlaması talep edilebilmektedir. İyileşme ve doktor takdirine göre rutinlerinize yavaş yavaş dönebilmektesiniz.

Meme Büyütme Fiyatları Ne Kadar ?

Meme büyütme ameliyat fiyatı seçilecek protezin çeşidi ve yapılacak anestezi şekline göre farklılık taşır.

Meme büyütme ameliyatı hakkında aklınıza takılanları benimle paylaşmak için aşağıdaki bilgileri kullanabilirsiniz.