LIPODEM

LIPODEM

Lipödem Ameliyatı Yaptıranlar

Vücutlarında oluşan yağ bezeleri yüzünden artık hareket etmekte zorlananlar, ağrı ve şişliklerle başa çıkamayan hastalar lipödem ameliyatı sayesinde kısa sürede sağlıklarına kavuşmaktadır. Lipödem ameliyatları sayesinde birkaç seansta bel, bacak ve popo bölgelerindeki tüm şikâyetlerden kurtulmak mümkündür. Ameliyatı tercih eden insanların %98’inden fazlası bu ameliyatı daha önce olmadıkları için pişman olduklarını söylemektedir. Boş yere çekilen ağrılı günlerin acısını artık daha huzurlu ve sağlıklı bir şekilde yaşayarak geçirmek istediklerini söylemektedir. Hem iş hem de normal hayatlarında bu rahatsızlıkla mücadele etmenin ne kadar zor olduğunu bildiklerinden diğer insanlara en büyük tavsiyeleri; eğer bu rahatsızlığın kendinizde var olduğunu düşünüyorsanız hemen uzman doktorumuza danışmanız gerektiğidir. Ameliyat olmadan önce her akşam ağrı, sızı içinde yaşarken ameliyat sonrası ağrıları tamamen unuttukları gibi özellikle bacaklarındaki rahatsız görünümden de tamamen kurtuldukları için tüm ameliyat yaptıranlar çok mutludur. Uzun bir dönem lipödem ağrısı çekmiş ama 3 günlük tedavi ve ameliyat sonrası bacaklarını ve ayaklarını normal, ağrısız olarak hissetmiş hastalarımızın sizlere de tavsiyesi lipödemi hayatınızdan çıkarmanızdır.

LIPODEM

Lipödem Ameliyatı Nedir?

Vücudun belirli kısımlarında aşırı yağlanma sonucu oluşan ağrıları tedavi etme ve şekil bozukluklarını düzeltme amacıyla yapılan ameliyatlara lipödem ameliyatı denmektedir. Kadınların %10’unda görülürken erkeklerde neredeyse hiç görülmemektedir. Genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi gebelik, hareket etmeme, kortizon tedavileri, alt ekstremite cerrahisi sonucu ile de ortaya çıkabilir. Lipödemi tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

LIPODEM

Lipödem Nedir?

Lipödem bir yağ birikimidir. Genellikle simetrik olarak basen, popo, bacak ve uyluk ardından kol ve gövde de oluşan ve bulunduğu alanları çepeçevre sarması ile bilinmektedir. Lipödem yağı ilk çıkış evrelerinde ödemli ve sert yapıdadır. Ancak ileri evrelerde yağ lobüllerinin çevresi jelatinimsi bir dokuyla kaplanır ve içi yumuşamaktadır. Bu aşamada vücutta şekil bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Lipödemin başlangıç evresinde vücudun alt tarafı genellikle üst tarafa göre bir miktar daha kalındır. Bundan dolayı elbise ölçülerinde üst ve alt arasında beden farkı vardır. Lipödem hastalarında yağlar bel ile ayak bileği bölgelerinde daha fazla toplanmaktadır. İnsanlar kilo aldıkça kalça, uyluk ve bacak bedenin üst kısımlarında şişme olmaktadır. Ancak kilo verildiğinde bel altı bölgelerinde yağlanma durumu azalmaz aksine incelme vücudun üst kısımlarında oluşmaktadır. Bacaklarda özellikle akşam saatlerde şişlikler artar uykuda ise bu durum azalma gösterir. Biriken yağ dokuları bacak alt kısımlarında dizlerin üzerinde, baldırda ise ayak bileğinden aşağıya doğru sarkan halka şeklinde şişliklerle görülebilir. Bu hastalarda ciddi bir ağrı şikâyeti vardır. Bundan dolayı hastalığa ağrılı yağlanma sendromu da denilmektedir. Lipödem rahatsızlıklarında yapılacak lipödem ameliyatı kararı verilmeden önce uzman doktor tarafından muayene edilen hastanın kaçıncı evrede olduğu tespit edilir. Lipödemin birçok evresi bulunmaktadır. İlk evrelerde hasta yağlanma artışına göre ufak nodüllere rastlayabilir. İleri evrelerde ise bu yağ birikintileri daha da genişleyip büyüyerek yanlara doğru sarkma ve çıkıntı oluşturur. Lipödemde biriken yağlar, kan akışını yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı daha fazla yağ birikmesine sebep olur. Lipödem hastalarında bacak derileri incelmiştir. Bu bacaklarda en ufak çarpmalarda bile aşırı morarma vardır. Lipödem evreleri olan ve ilerleyen bir hastalıktır. Evre1: cilt yüzeyi düzdür, inci benzeri yağ lobülleri görülür ve cilt altı yağ dokusunda artma görülmektedir. Evre2: nodüler ya da kitle şeklinde düzensiz pürüzlü bir deri yüzeyi bulunur. Evre3: artık bacak ve dizlerde şekil bozukluğu görülmeye başlar. Büyük boyutlarda nodüller ve yağ birikimleri görülür. Evre4: lipolenfödem tablosu artık gelişmiştir. Bu evrelerden sonra uzman doktorumuza göründüğünüzde lipödem tanısı için sizi muayene edecektir. Bu işlem için kan testi ya da röntgen görüntülemesi yapılmaz. Lipödem tanısı konulduktan sonra uzman doktor gerekli gördüğünde lipödem ameliyatı için gün verilir. Ameliyat gününde hastanın yapması gerekenler uzman doktor tarafından söylenmektedir. Tüm süreç detaylı olarak anlatılır.

LIPODEM

Lipödem Ameliyatı Nasıl Yapılır?

lipödem tedavisi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemler diğeri ise lipödem ameliyatlarıdır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen müdahalelerde tedavi şekilleri manuel masajlar, varis çorapları ya da bası kıyafetleri, lenf drenaj uygulamaları sayılır. Cerrahi müdahale gerektiren işlem ise lipödem ameliyatı olmaktadır. Ancak lipödem tedavisinde yapılan operasyonlar ile normal hastalara yapılan bacak liposuction işlemi farklıdır. Genellikle bu iki işlem karıştırılır. Lipödem ameliyatları cilt altında yer alan yağ dokusunun 2 ila 5 mm kalınlığındaki metal ve ucu delikli borular yardımı ile vakum kullanılarak vücuttan yağ uzaklaştırılması işlemidir.

LIPODEM

Lipödem Ameliyatı Süreci

Tumescent anestezisi günümüzde oldukça yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu yöntemde lipödem ameliyatından önce yağ dokusunun içerisine ağrı kesici ve kanama önleyici ilaçların olduğu bir sıvı enjekte edilir. Hasta 10 ya da 20 dakika bekletilir sonra lipödem ameliyatı yapılmaya başlanır. Vücutta tek seferde uygulanacak Tumescent anestezi miktarı genellikle 6 LT geçmemelidir. Doktorlarımız bu konuda çok hassas davranmaktadır. Eğer hastaya verilmesi gerekenden fazla bir ilaç yüklemesi yapılırsa hasta üzerinde toksik etkiler görülebilir. Ayrıca yine tek seferde vücut ağırlığının %10’undan fazlasını kapsayacak şekilde yağ oranını, vücuttan uzaklaştırmak hastada ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Lipödemli olan hastalarda liposakşın ameliyatları minimal travmatik oranda yapılması gerekir. Uzman bir doktor tarafından yapılması bu yüzden çok önemlidir. Bu tarz rahatsızlıklarda asla güvensiz yöntemlere başvurulmaması gerekir. Günümüzde çok fazla liposakşın tekniği bulunmaktadır. Tüm bu teknikler birbirinden farklıdır, hepsinin özellikleri değişiktir. Uzman doktorlarımız sizi muayene eder, lipödem evrenize uygun bir yöntem belirler ve daha sonra lipomatik ameliyatı sürecine başlanır.

LIPODEM

Lipödem Ameliyatı Fiyatları

Lipödem ameliyatı fiyatları yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı ameliyat olacak hastaların en iyi fiyatı almak için önce uzman doktorumuza görünmesi gerekmektedir. Uzman doktor tavsiyelerine göre yapılan işlemler ücretlendirilir. Bu ameliyatlar şu anda SGK kapsamında değildir.

LIPODEM

Lipödem Ameliyatı Yorum

Daha önce bu rahatsızlığı yaşamış ve ameliyat olmuş hastaların Lipödem ameliyatı hakkında görüşleri alındığında hayatlarını kâbusa çeviren bu rahatsızlıkların ameliyatlar sonrası geçtiği, vücutlarının hızlıca toparlandığı yönündedir. Ameliyat öncesi hareket etmek istemeyen hastaların ameliyat sonrası düzenli olarak spor aktiviteleri bile yaptıkları gözlenmektedir. Lipödem ameliyatlarından korkan ve bu ağrılı, sancılı rahatsızlığı çekmeye çalışan insanların boşuna eziyet çektiklerini, ameliyatın çok basit ve kolay geçtiğini söylemektedirler. Ameliyat olan hastaların %98’inin iş hayatlarını ve normal hayatlarının artık daha düzenli olduğu görülmektedir. Özellikle küçük bir çanta dahi taşımanın, merdiven çıkmanın eziyet olduğunu bilen çoğu hasta, ameliyat sonrası diğer hastalara bu rahatsızlıktan bir an önce ameliyat ile kurtulmalarını tavsiye etmektedir. Lipödem, uzman doktorlarımız tarafından yapılan muayene ve ameliyatlar sonrası hayatınızdan kesin bir çözümle çıkmaktadır. Özellikle hayatını kâbusa çeviren bu rahatsızlık yüzünden ailesine, çocuklarına, işlerine en önemlisi kendisine zaman ayıramayan kadınlar ciddi sorunlar yaşamaktadır. Bu rahatsızlık yüzünden psikolojisi bozulan hastalar bile bulunmaktadır. Daha fazla sorun yaşamamak ve size en uygun tedaviye hemen başlamak için bizlere ulaşabilir size en uygun tedavinin belirlenmesi için randevu alabilirsiniz.

LIPODEM

LIPODEM LIPODEM | Op.Dr.Cahit Vural

Sıkça Sorulan Sorular

  • Lipödem Ameliyatı Nedir?
  • Lipödem Nedir?
  • Lipödem Ameliyatı Nasıl Yapılır?
  • Lipödem Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar ?

Lipödem Ameliyatı Nedir?

Vücudun belirli kısımlarında aşırı yağlanma sonucu oluşan ağrıları tedavi etme ve şekil bozukluklarını düzeltme amacıyla yapılan ameliyatlara lipödem ameliyatı denmektedir. Kadınların %10’unda görülürken erkeklerde neredeyse hiç görülmemektedir. Genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi gebelik, hareket etmeme, kortizon tedavileri, alt ekstremite cerrahisi sonucu ile de ortaya çıkabilir. Lipödemi tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Lipödem Nedir?

Lipödem bir yağ birikimidir. Genellikle simetrik olarak basen, popo, bacak ve uyluk ardından kol ve gövde de oluşan ve bulunduğu alanları çepeçevre sarması ile bilinmektedir. Lipödem yağı ilk çıkış evrelerinde ödemli ve sert yapıdadır. Ancak ileri evrelerde yağ lobüllerinin çevresi jelatinimsi bir dokuyla kaplanır ve içi yumuşamaktadır. Bu aşamada vücutta şekil bozukluğu olarak karşımıza çıkmaktadır. Lipödemin başlangıç evresinde vücudun alt tarafı genellikle üst tarafa göre bir miktar daha kalındır. Bundan dolayı elbise ölçülerinde üst ve alt arasında beden farkı vardır. Lipödem hastalarında yağlar bel ile ayak bileği bölgelerinde daha fazla toplanmaktadır.

İnsanlar kilo aldıkça kalça, uyluk ve bacak bedenin üst kısımlarında şişme olmaktadır. Ancak kilo verildiğinde bel altı bölgelerinde yağlanma durumu azalmaz aksine incelme vücudun üst kısımlarında oluşmaktadır. Bacaklarda özellikle akşam saatlerde şişlikler artar uykuda ise bu durum azalma gösterir. Biriken yağ dokuları bacak alt kısımlarında dizlerin üzerinde, baldırda ise ayak bileğinden aşağıya doğru sarkan halka şeklinde şişliklerle görülebilir. Bu hastalarda ciddi bir ağrı şikâyeti vardır. Bundan dolayı hastalığa ağrılı yağlanma sendromu da denilmektedir.

Lipödem rahatsızlıklarında yapılacak lipödem ameliyatı kararı verilmeden önce uzman doktor tarafından muayene edilen hastanın kaçıncı evrede olduğu tespit edilir.

Lipödemin birçok evresi bulunmaktadır. İlk evrelerde hasta yağlanma artışına göre ufak nodüllere rastlayabilir. İleri evrelerde ise bu yağ birikintileri daha da genişleyip büyüyerek yanlara doğru sarkma ve çıkıntı oluşturur. Lipödemde biriken yağlar, kan akışını yavaşlatmaktadır. Bundan dolayı daha fazla yağ birikmesine sebep olur. Lipödem hastalarında bacak derileri incelmiştir. Bu bacaklarda en ufak çarpmalarda bile aşırı morarma vardır. Lipödem evreleri olan ve ilerleyen bir hastalıktır.

Evre1: cilt yüzeyi düzdür, inci benzeri yağ lobülleri görülür ve cilt altı yağ dokusunda artma görülmektedir.

Evre2: nodüler ya da kitle şeklinde düzensiz pürüzlü bir deri yüzeyi bulunur.

Evre3: artık bacak ve dizlerde şekil bozukluğu görülmeye başlar. Büyük boyutlarda nodüller ve yağ birikimleri görülür.

Evre4: lipolenfödem tablosu artık gelişmiştir.

Bu evrelerden sonra uzman doktorumuza göründüğünüzde lipödem tanısı için sizi muayene edecektir. Bu işlem için kan testi ya da röntgen görüntülemesi yapılmaz. Lipödem tanısı konulduktan sonra uzman doktor gerekli gördüğünde lipödem ameliyatı için gün verilir. Ameliyat gününde hastanın yapması gerekenler uzman doktor tarafından söylenmektedir. Tüm süreç detaylı olarak anlatılır.

Lipödem Ameliyatı Nasıl Yapılır?

lipödem tedavisi iki farklı şekilde yapılmaktadır. Birinci yöntem cerrahi müdahale gerektirmeyen yöntemler diğeri ise lipödem ameliyatlarıdır. Cerrahi müdahale gerektirmeyen müdahalelerde tedavi şekilleri manuel masajlar, varis çorapları ya da bası kıyafetleri, lenf drenaj uygulamaları sayılır.

Cerrahi müdahale gerektiren işlem ise lipödem ameliyatı olmaktadır. Ancak lipödem tedavisinde yapılan operasyonlar ile normal hastalara yapılan bacak liposuction işlemi farklıdır. Genellikle bu iki işlem karıştırılır.

Lipödem ameliyatları cilt altında yer alan yağ dokusunun 2 ila 5 mm kalınlığındaki metal ve ucu delikli borular yardımı ile vakum kullanılarak vücuttan yağ uzaklaştırılması işlemidir.

Lipödem Ameliyatı Fiyatları Ne Kadar ?

Lipödem ameliyatı fiyatları yapılacak işlemlere göre değişiklik göstermektedir. Bundan dolayı ameliyat olacak hastaların en iyi fiyatı almak için önce uzman doktorumuza görünmesi gerekmektedir. Uzman doktor tavsiyelerine göre yapılan işlemler ücretlendirilir. Bu ameliyatlar şu anda SGK kapsamında değildir.