KEPÇE KULAK AMELİYATI

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Hastaların yaşamış olduğu kepçe kulak problemi doğum sonrasında hemen fark edilmiş ise kulak splintleri ve bantlar sayesinde bu kulakları tedavi etmek mümkün olmaktadır. Birkaç ay uygulanacak olan bu bantlama ve spilintler ile kulakların normale dönmesi sağlanabilinmektedir. Kepçe kulağı operasyonları kesinlikle uzman bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu operasyon farklı bir durum söz konusu değil ise lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Cerrahlar çocuk hastalarda korkma vs olmaması için genel anestezi uygulaması tercih etmektedirler. Kepçe kulak operasyonu olmak isteyen hasta doktoruna tam olarak sorun ve isteklerini anlatmalıdır. Bu karşılıklı görüşme sonrasında doktor gerekli müdahaleyi planlamaya başlayacaktır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kepçe kulak operasyonu gerçekleştirilecek hasta için aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekmektedir. Operasyondan önce kan sulandırıcı ilaçların kullanılması bırakılmalıdır. Hasta bitki çayları kullanıyor ise ameliyattan bir hafta öncesinde bu çayları kullanmayı bırakmalıdır. Sigara, alkol gibi iyileşmeyi geciktirecek olan maddeler kesinlikle bir hafta ve ya daha öncesinde bırakılmalıdır. Kepçe kulak ameliyatı öncesinde doktor randevunuzda fotoğraflarınız çekilmektedir. Yapılacak olan düzeltme hastaya mutlaka gösterilerek karar verilmelidir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yetişkin veya çocuk hastalar operasyon öncesinde bilgilendirildikten sonra gerekli tetkikler yapılır. ameliyat günü verilen hasta yetişkin ise lokal anestezi, çocuk ise genel anestezi altında plastik cerrah kulağa gerekli düzeltmeye başlayacaktır. Doktor hangi yöntemi tercih edeceğine ameliyat öncesinde karar vermiştir. Uygulanacak olan teknik ne olursa olsun yapılacak olan kesiler kesinlikle kulak arkasındadır. Kulağa yapılacak olan yeniden şekillendirme, kıkırdak dokusunun düzeltilmesi, kulak açıklığının onarılması genel olarak arka kısma çekilerek saçlı alana yakın olarak yapılmaktadır. Gerekli müdahale gerçekleştikten sonra kulak arkasına estetik dikişler yapılmaktadır. Bu dikişler genel olarak kendiliğinden yok olan ipler ile yapılamaktadır. Bu da daha sonra dikiş alma işleminin olmaması demektir. Kepçe kulak ameliyatları uygulanacak işlemlere göre değişim gösterse de ortalama 1,5 ila 2 saat kadar sürmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Kepçe kulak ameliyatında eğer hastaya lokal anestezi uygulaması yapılmış ise hasta ilk pansumanı yapıldıktan sonra taburcu edilmektedir. Genel anestezi uygulaması yapılmış ise bir gece hastanede misafir edilmektesiniz. Hasta taburcu edildikten bir gün sonra doktoruna giderek yapılan ilk pansumanının açılması sağlanır. Ardından doktor kulağı çok sıkmayan ve saç bandına benzeyen bir materyali hastasına uygular. Bu saç bandı hastada yaklaşık olarak 3 hafta kadar kalmalıdır. Bu ürünü hastaya uygulamaktaki amaç kulağı saçlı bölgeye yaklaştırmak ve kulağın doğal görünümüne kavuşmasını sağlamaya çalışmaktır. Ayrıca bu bandaj sayesinde kulaklardaki dikişlerde oluşacak olan baskı azalacaktır. Bu bantın bir avantajı da operasyondan sonra oluşacak şişlik vs azaltmak ve dinlenme zamanlarında hastanın kulağının sürtünmesini önlemesidir. Kepçe kulak ameliyatından sonra hastalarda 1 veya 2 hafta kadar hissizlik oluşabilmektedir. Hastaların bu durumda endişeye kapılmaması için doktorlar tarafından önceden bilgilendirme yapılmaktadır. Ameliyatta kulak arkasına atılan dikişler bir hafta sonra eriyerek yok olmaya başlayacaktır ve tamamıyla yok olması 3 hafta kadar sürecektir. Hasta ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra banyo yapabilmektedir. Her ameliyattan sonra olduğu gibi kepçe kulak ameliyatından sonra birkaç gün ağrı görülebilmektedir. Bu ağrılar hastanın yaşantısını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli değildir. Doktorun hastasına yazacağı basit ağrı kesiciler bu ağrıları hemen ortadan kaldıracaktır. İyileşme sürecinde hastalar kulak arkasında iz kalır endişesine kapılabilmektedirler. Ancak dikişlerden geriye genel olarak bariz bir iz kalımı yaşanmamaktadır. Kepçe kulak ameliyatından sonra en geç 1 hafta içinde hastalar normal yaşantılarına dönmektedir. Bu süre hastada oluşacak ağrı, şişlik ve morarma ile doğru orantılı olarak değişim göstermektedir. Bazı hastalar iki günde normale dönerken bazı hastalarda bu süreç bir hafta olabilmektedir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Komplikasyon Yaşanır mı?

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak ameliyatı içinde kanama riski bulunmaktadır. Ancak kulakta hayati bir damar olmaması ile bu kanamalar genelde birikme şeklinde yaşanabilmektedir. Kulak ameliyatları için doktorların en çok endişe duyduğu konu enfeksiyondur. Kulak kıkırdakları genel olarak iltihaplanması oldukça zor olan bir dokudur. Ancak eğer bir sıkıntı yaşanır ise hızla ilerleyerek kulakta ciddi sorunlara yol açabilmektedir. Eğer hasta işinin ehli bir doktoru tercih etmemiş ise kepçe kulak ameliyatlarından sonra asimetri sorunu ile karşılaşılabilir. Bu ameliyata karar veren pek çok hasta zaten asimetrik sorun ile yaşadığı için bu sorunun giderilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorunuzun tecrübeli ve dikkatli olması oldukça çok önem arz etmektedir. Yaşanabilecek bir başka sıkıntı ise kulakların saçlı deriye biraz daha fazla yaklaştırılmış olmasıdır. Bu hastaya rahatsızlık verebilmektedir. Bu nedenle cerrahlar aşırı yaklaştırmaktan kaçınarak bu ameliyatı gerçekleştirmektedir. Yukarıda saydığımız bu komplikasyonlar her hastada yaşanacak bir durum değildir. Genel olarak kepçe kulak ameliyatları hem hastayı hem de doktoru mutlu edecek şekilde sonuçlanmaktadır.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Kepçe kulak ameliyatlarını kulak gelişimi tamamlanmış olan tüm hastalar yaptırabilmektedirler. Hastalar 6-7 yaştan başlayarak bu ameliyatı kolaylıkla yaptırabilmektedirler. Çocukluk döneminde hastaların bu ameliyatı yaptırmaları ilerki yaşamlarında yaşanacak psikolojik travmaları ortadan kaldırmaktadır. Kadın, erkek, çocuk herkes bu ameliyatı yaptırarak kepçe kulak sorunundan kolaylıkla kurtulabilirler.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatları Pahalı mıdır?

Kepçe kulak ameliyatları doktorun uygulayacağı teknik ve operasyona göre değişiklik göstermektedir. Doktorlar hastalarına uygulayacakları tekniğe karar verdikten sonra hastalara bir fiyat sunabilmektedirler. Özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde bu ameliyatı olabilirsiniz. Sağlık sigortaları genel olarak estetik operasyonları karşılamadığı için bu ameliyatı karşılamayabilir. Bu ameliyat öncesinde hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak kendinizi bu operasyona hazırlamalısınız.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

Kepçe Kulak Ameliyatlarında İstanbul

İstanbul estetik yaptırmak isteyen pek çok kişinin ilk tercihi olan şehirlerdendir. Yurt içi ve yurt dışı pek çok hasta İstanbul’da bulunan alanında uzman estetisyenler ile çalışmak istemektedir. Bu nedenle İstanbul yakın zamanda dünyanın estetik merkezi haline gelecek olan şehirlerden biridir. Kepçe kulak ameliyatlarından sonra hastalar oldukça mutlu olarak yaşantılarına devam edebilmektedir. Saçlarının ardına saklanmak zorunda kalmayan kişiler hayata çok daha öz güvenli olarak devam edebiliyorlar. Hastalar kepçe kulak ameliyatından korkmak yerine uzman bir cerrahtan yardım alarak bu sorunlardan hemen kurtulabilirler. Ancak şunu belirtmekte fayda var. İstanbul’da bu ameliyatları olmaya karar verdiğiniz zaman kesinlikle doktorunuzun bir hastane bünyesinde çalışmasına ve diplomasının olup olmadığına özellikle dikkat etmelisiniz. Aksi halde yaşanacak olan sıkıntılar nedeni ile ileri ki yaşantınızı olumsuz olarak etkilenebilmektedir. Sağlık kesinlikle hata götürmeyecek hususlardan olduğu için hastalar kendilerini mutlaka emin ellere teslim etmelidir.

KEPÇE KULAK AMELİYATI

KEPÇE KULAK AMELİYATI KEPÇE KULAK AMELİYATI | Op.Dr.Cahit Vural

Sıkça Sorulan Sorular

  • Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?
  • Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?
  • Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?
  • Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?
  • Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Komplikasyon Yaşanır mı?
  • Kepçe Kulak Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?
  • Kepçe Kulak Ameliyatları Pahalı mıdır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Hastaların yaşamış olduğu kepçe kulak problemi doğum sonrasında hemen fark edilmiş ise kulak splintleri ve bantlar sayesinde bu kulakları tedavi etmek mümkün olmaktadır. Birkaç ay uygulanacak olan bu bantlama ve spilintler ile kulakların normale dönmesi sağlanabilinmektedir.

Kepçe kulağı operasyonları kesinlikle uzman bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilmelidir. Bu operasyon farklı bir durum söz konusu değil ise lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Cerrahlar çocuk hastalarda korkma vs olmaması için genel anestezi uygulaması tercih etmektedirler.

Kepçe kulak operasyonu olmak isteyen hasta doktoruna tam olarak sorun ve isteklerini anlatmalıdır. Bu karşılıklı görüşme sonrasında doktor gerekli müdahaleyi planlamaya başlayacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kepçe kulak operasyonu gerçekleştirilecek hasta için aşağıdaki konulara dikkat edilmesi gerekmektedir.

  • Operasyondan önce kan sulandırıcı ilaçların kullanılması bırakılmalıdır.
  • Hasta bitki çayları kullanıyor ise ameliyattan bir hafta öncesinde bu çayları kullanmayı bırakmalıdır.
  • Sigara, alkol gibi iyileşmeyi geciktirecek olan maddeler kesinlikle bir hafta ve ya daha öncesinde bırakılmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatı öncesinde doktor randevunuzda fotoğraflarınız çekilmektedir. Yapılacak olan düzeltme hastaya mutlaka gösterilerek karar verilmelidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yetişkin veya çocuk hastalar operasyon öncesinde bilgilendirildikten sonra gerekli tetkikler yapılır. ameliyat günü verilen hasta yetişkin ise lokal anestezi, çocuk ise genel anestezi altında plastik cerrah kulağa gerekli düzeltmeye başlayacaktır. Doktor hangi yöntemi tercih edeceğine ameliyat öncesinde karar vermiştir. Uygulanacak olan teknik ne olursa olsun yapılacak olan kesiler kesinlikle kulak arkasındadır. Kulağa yapılacak olan yeniden şekillendirme, kıkırdak dokusunun düzeltilmesi, kulak açıklığının onarılması genel olarak arka kısma çekilerek saçlı alana yakın olarak yapılmaktadır. Gerekli müdahale gerçekleştikten sonra kulak arkasına estetik dikişler yapılmaktadır. Bu dikişler genel olarak kendiliğinden yok olan ipler ile yapılamaktadır. Bu da daha sonra dikiş alma işleminin olmaması demektir.

Kepçe kulak ameliyatları uygulanacak işlemlere göre değişim gösterse de ortalama 1,5 ila 2 saat kadar sürmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıl Olacak?

Kepçe kulak ameliyatında eğer hastaya lokal anestezi uygulaması yapılmış ise hasta ilk pansumanı yapıldıktan sonra taburcu edilmektedir. Genel anestezi uygulaması yapılmış ise bir gece hastanede misafir edilmektesiniz. Hasta taburcu edildikten bir gün sonra doktoruna giderek yapılan ilk pansumanının açılması sağlanır. Ardından doktor kulağı çok sıkmayan ve saç bandına benzeyen bir materyali hastasına uygular. Bu saç bandı hastada yaklaşık olarak 3 hafta kadar kalmalıdır. Bu ürünü hastaya uygulamaktaki amaç kulağı saçlı bölgeye yaklaştırmak ve kulağın doğal görünümüne kavuşmasını sağlamaya çalışmaktır. Ayrıca bu bandaj sayesinde kulaklardaki dikişlerde oluşacak olan baskı azalacaktır. Bu bantın bir avantajı da operasyondan sonra oluşacak şişlik vs azaltmak ve dinlenme zamanlarında hastanın kulağının sürtünmesini önlemesidir.

Kepçe kulak ameliyatından sonra hastalarda 1 veya 2 hafta kadar hissizlik oluşabilmektedir. Hastaların bu durumda endişeye kapılmaması için doktorlar tarafından önceden bilgilendirme yapılmaktadır.

Ameliyatta kulak arkasına atılan dikişler bir hafta sonra eriyerek yok olmaya başlayacaktır ve tamamıyla yok olması 3 hafta kadar sürecektir. Hasta ameliyattan yaklaşık 1 hafta sonra banyo yapabilmektedir.

Her ameliyattan sonra olduğu gibi kepçe kulak ameliyatından sonra birkaç gün ağrı görülebilmektedir. Bu ağrılar hastanın yaşantısını olumsuz etkileyecek kadar şiddetli değildir. Doktorun hastasına yazacağı basit ağrı kesiciler bu ağrıları hemen ortadan kaldıracaktır.

İyileşme sürecinde hastalar kulak arkasında iz kalır endişesine kapılabilmektedirler. Ancak dikişlerden geriye genel olarak bariz bir iz kalımı yaşanmamaktadır.

Kepçe kulak ameliyatından sonra en geç 1 hafta içinde hastalar normal yaşantılarına dönmektedir. Bu süre hastada oluşacak ağrı, şişlik ve morarma ile doğru orantılı olarak değişim göstermektedir. Bazı hastalar iki günde normale dönerken bazı hastalarda bu süreç bir hafta olabilmektedir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrasında Komplikasyon Yaşanır mı?

Her ameliyatta olduğu gibi kepçe kulak ameliyatı içinde kanama riski bulunmaktadır. Ancak kulakta hayati bir damar olmaması ile bu kanamalar genelde birikme şeklinde yaşanabilmektedir.

Kulak ameliyatları için doktorların en çok endişe duyduğu konu enfeksiyondur. Kulak kıkırdakları genel olarak iltihaplanması oldukça zor olan bir dokudur. Ancak eğer bir sıkıntı yaşanır ise hızla ilerleyerek kulakta ciddi sorunlara yol açabilmektedir.

Eğer hasta işinin ehli bir doktoru tercih etmemiş ise kepçe kulak ameliyatlarından sonra asimetri sorunu ile karşılaşılabilir. Bu ameliyata karar veren pek çok hasta zaten asimetrik sorun ile yaşadığı için bu sorunun giderilmesi gerekmektedir. Bu nedenle doktorunuzun tecrübeli ve dikkatli olması oldukça çok önem arz etmektedir.

Yaşanabilecek bir başka sıkıntı ise kulakların saçlı deriye biraz daha fazla yaklaştırılmış olmasıdır. Bu hastaya rahatsızlık verebilmektedir. Bu nedenle cerrahlar aşırı yaklaştırmaktan kaçınarak bu ameliyatı gerçekleştirmektedir.

Yukarıda saydığımız bu komplikasyonlar her hastada yaşanacak bir durum değildir. Genel olarak kepçe kulak ameliyatları hem hastayı hem de doktoru mutlu edecek şekilde sonuçlanmaktadır.

Kepçe Kulak Ameliyatını Kimler Yaptırabilir?

Kepçe kulak ameliyatlarını kulak gelişimi tamamlanmış olan tüm hastalar yaptırabilmektedirler. Hastalar 6-7 yaştan başlayarak bu ameliyatı kolaylıkla yaptırabilmektedirler. Çocukluk döneminde hastaların bu ameliyatı yaptırmaları ilerki yaşamlarında yaşanacak psikolojik travmaları ortadan kaldırmaktadır. Kadın, erkek, çocuk herkes bu ameliyatı yaptırarak kepçe kulak sorunundan kolaylıkla kurtulabilirler.

Kepçe Kulak Ameliyatları Pahalı mıdır?

Kepçe kulak ameliyatları doktorun uygulayacağı teknik ve operasyona göre değişiklik göstermektedir. Doktorlar hastalarına uygulayacakları tekniğe karar verdikten sonra hastalara bir fiyat sunabilmektedirler. Özel hastanelerde veya devlet hastanelerinde bu ameliyatı olabilirsiniz. Sağlık sigortaları genel olarak estetik operasyonları karşılamadığı için bu ameliyatı karşılamayabilir. Bu ameliyat öncesinde hem psikolojik olarak hem de ekonomik olarak kendinizi bu operasyona hazırlamalısınız.