OP. DR. CAHİT VURAL
OP. DR. CAHİT VURAL
DOKTORUNUZA BAŞVURUN

PRP UYGULAMASI (Platet rich plazma )

Prp uygulaması için kişinin kendi kanıyla gelen sağlık demek çok uygun olur. Prp uygulaması ile cildimiz adına geleceğe yatırım yaptığımız kesindir. Tıbbın bir çok alanında iyileşme amaçlı kullanılan Prp işlemi kozmetik sektöründe de uzun zamandır kullanılmaktadır. Kişiden alınan kan özel bir santirfüş sisteminden geçirilerek trombositlerin (platet) ayrıştırılma işlemidir.

Plateletler  veya diğer adıyla trombositler vücudumuzdaki hasarlı dokuların onarımını ve doğal hallerine dönmelerini sağlamak için gerekli olan “büyüme faktörlerini” yapısında barındıran kan bileşenleridir. Dokularımızda herhangi bir hasar oluştuğunda kanımız plateletleri bu dokuya toplayarak bir onarım süreci başlatır, PRP uygulamasının amacı ise bu hedef dokuya kan dolaşımı ile taşınabilecek olandan çok daha fazla sayıda plateleti verebilmek, böylece hasarlı dokunun onarımı da bu kadar hızla ve güçlü bir şekilde başlar ve daha çabuk sonuçlanır. Çünkü PRP ile elde edilen plateletlerin yoğunluğu kandakinden 2 ila 4 kat fazladır.

Kök hücre ve Prp tedavisi birbirinden farklıdır. Kök hücre tedavisi veya hücresel tedavi bir yaralanma veya hastalığı tedavi etmek amacıyla hasar görmüş olan bir organa yeni hücrelerin tanıtılması anlamına gelmekte. PRP uygulamasında ise hasarlı dokunun onarımı için onarımı başlatan ve uyaran bir faktör olarak plateletlerden yararlanılmaktadır.

Ciltte uygulanan Prp işlemi   ince çizgilerde, leke tedavisine destek olarak,vücutta çatlak tedavisinde ,parlak ve sağlıklı bir cilt için uygulanabilir.  Ciltte fibroblastları  uyararak yeni elastin  kollejen sentezlenmesini sağlar.

Prp , Androgenetik alopesi (hormona bağlı saç dökülmesi) de, mevsimsel dökülmelerde, diğer tüm sistemik dökülme durumlarında tedaviye destek olarak uygulanabilir. PRP saçlı deride sinyal ileti yolaklarını aktive ederek hücrelerin yaşam sürelerini uzatır, kıl döngüsündeki yapım fazını uyarır ve kıl foliküllerinin etrafındaki damar ağını artırır.

Kişinin ihtiyacına göre 10-15 günlük aralıklarla en az 6 seans uygulama yapmak gerekir. Hekimin ihtiyaç görmesi durumunda mezoterapi ürünleriyle birlikte yapılabilir. Uygulama sonrasında hafif kızarıklık normaldir, işlem sonrası uygulama yapılan bölgenin o gün yıkanmaması gerekir.

Gebeler, emziren anneler ,kan sulandırıcı ilaç kullanan kişilerde ,kollejen doku hastalıklarında ve kronik enfeksiyon hastalarında prp uygulaması yapılmaz.