OP. DR. CAHİT VURAL
OP. DR. CAHİT VURAL
DOKTORUNUZA BAŞVURUN

Dövme Sildirme

Q switch lazerler dünyada dövme silme işleminde altın standart olarak kabul görmüştür. Dövmenin amatör veya profesyonel kişiler tarafından yapılmış olması, ciltte hangi derinliğe yapılmış olduğu, eskiliği, yapılma süresi, yara izinin üzerine yapılıp yapılmadığı dövmenin yok edilmesinde ve seans süresinde çok önemli detaylardır. Dövme silme işleminde kişinin sabırlı olması ve seanslarına düzenli olarak devam etmesi dövmenin iz kalmadan yok olmasında etkilidir.

Dövme silme işleminde dövmenin rengi de önem taşır, siyah , kırmızı, lacivert  dövmeler  daha kolay silinirken sarı,yeşil  dövmeler için farklı dalga boyunda lazerler gereklidir. Çoğu zaman dövmeler birden fazla renkte olurlar. Dövmelerdeki değişik renkleri deri altına demir, karbon, civa, kadmiyum, kobalt, krom ve titanyum bileşikleri verilerek oluşturulur. Siyah renkli dövmeler her türlü ışığı absorbe edebildiği için her tür dövme lazeriyle en kolay sonuç alınan dövmelerdir.

Silinecek dövmenin bulunduğu bölge, yüz gibi kanlanması iyi ve derisi ince olan bir bölgeyse tedaviden sonra iyileşme daha hızlı olur. Bu daha yüksek enerji verilerek çalışmaya imkan tanırken, daha kolay ve daha kısa sürede sonuç alınabilir. Ancak gövde, kol ve bacaklar gibi kalın derili alanlarda daha uzun ve daha çok seans uygulayarak sonuç alınabilir. Dövme silme seansları sırasında çoğu zaman anesteziye gerek olmasa da hassas kişilere uygulama yapılırken, lokal anestezi yapılması faydalı olabilir. İşlem birkaç dakika sürmektedir, uygulama yapılırken aynı zamanda cildin kendi kendini yenilemesine yarayan kollajen de tetiklendiği için cilt daha genç, pürüzsüz, berrak bir görünüme kavuşur.

Dövmenin yerleşim yerine, derinliğine ve içerdiği renk çeşitliliğine göre 1 ve 8 seans arasında lazer uygulanır. Lazer ile dövme silme seansları 4-8 haftalık aralıklarla yapılmaktadır. En kolay şekilde çıkan dövmeler koyu renkli ve profesyonel dövmelerdir.

Lazer ile dövme silme uygulaması yapıldıktan sonra, işlem gören bölgenin güneşten korunması gerekir. Seanstan sonraki 1 hafta epitelizan  pomad kullanmak yeterlidir. Tedavi gerçekleştiği gün, uygulama yapılan bölgeyi temiz tutmak ve bu bölgeye su değdirmemek gerekir. Ertesi gün duş alınmasında sakınca yoktur. Seans sonrası günlük hayatı etkileyecek herhangi bir durum olmamaktadır.